Klaster dąży do zrównoważonego połączenia funkcji turystyczno-rekreacyjnych regionu z rozwojem przemysłów morskich i transportu.

Świnoujście – kraina 44 wysp

Świnoujście, jedno z najatrakcyjniejszych miast polskiego wybrzeża,  położone jest na północno-zachodnim krańcu Polski. Jest jedynym miastem w Polsce leżącym na kilkudziesięciu wyspach.

Chociaż popularnie mówi się, że miasto leży w krainie 44 wysp, to zamieszkane są trzy z nich: Uznam, Wolin i Karsibór. Na wyspie Uznam znajduje się centrum administracyjno-usługowe, dzielnica nadmorska wraz z obiektami turystyczno-uzdrowiskowymi. Tutaj mieszka 80% populacji Świnoujścia. Co ciekawe, tylko 40 km2 wyspy należy do Polski, pozostała część, tj. 380 km2 znajduje się po niemieckiej stronie.

Wolin, o powierzchni 265 km2, to największa polska wyspa. Oddzielona jest od stałego lądu cieśniną Dziwną, która tworzy rozlewiska Zatok Cichej i Madejskiej, Zalewu Kamieńskiego i Jeziora Wrzosowskiego. Część Świnoujścia leżąca na wyspie Wolin (dzielnice Warszów, Przytór-Łunowo i Ognica) pełni funkcję dzielnicy przemysłowej; tu znajdują się największe zakłady związane z gospodarką morską oraz węzły komunikacyjne- terminal promowy, dworzec PKP i PKS. Tutaj dochodzi droga międzynarodowa E-65.

Trzecia zamieszkała wyspa to Karsibór – są tu doskonałe warunki do rozwoju agroturystyki, uprawiania wędkarstwa i sportów wodnych. Na północy wyspy utworzona została ostoja ptaków Karsiborska Kępa. Na powierzchni przeszło 180 hektarów występuje ok. 140 gatunków ptaków, w tym również gatunki bardzo rzadkie. Jedyną łączność pomiędzy wyspami Wolin i Uznam stanowią dwie przeprawy promowe, stąd też mieszkańcy wyspy Uznam mają prawo czuć się prawdziwymi wyspiarzami.

Z uwagi na swoje położenie Świnoujście posiada wyjątkowo korzystne warunki dla rozwoju gospodarki morskiej i turystyki. „Tu zaczyna się Polska” – mówią z uśmiechem jego mieszkańcy.

Terminal promów morskich w Świnoujściu zapewnia stałe połączenia ze Szwecją i Danią dla pasażerów, samochodów osobowych, ciężarowych i wagonów kolejowych. Terminal stanowi ważne ogniwo łączące Europę środkową i południową ze Skandynawią.

 

W Świnoujściu z roku na rok widać, jak z rzeszy wczasowiczów oddających się wyłącznie plażowemu lenistwu, coraz więcej z nich przemierza rowerowe ścieżki, wędruje licznymi, pieszymi szlakami czy próbuje swych sił w różnych formach sportów wodnych.

Z uwagi na niezwykłe położenie geograficzne i zróżnicowane formy terenu, oferuje doskonałe warunki dla całego wachlarza rodzajów turystyki, sportu i rekreacji.

Morskie wody Zatoki Pomorskiej, śródlądowy akwen Zalewu Szczecińskiego, rozlewiska Starej Świny otoczone lasami, jeziorka, wysepki, plaże, płaskie leśne dukty, wysokie morenowe wzniesienia, fauna i flora okolicznych rezerwatów przyrody i Wolińskiego Parku Narodowego to idealne warunki na odpoczynek.

Co warto zobaczyć

Latarnia Morska – z 1858 roku, najwyższa nad Bałtykiem (68 m), 308 schodów na taras widokowy, wystawa latarnictwa i ratownictwa morskiego.

Dawny Ratusz – dziś siedziba Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Znajdują się tu zbiory prezentujące historię rybołówstwa, dzieje miasta i regionu, stare przyrządy nawigacyjne, okazy fauny morskiej. Miejsce wielu wystaw. Znajduje się na Placu Rybaka 1.

Fort Anioła  – wybudowany w latach 1854-58 na wzór Mauzoleum Hadriana (dzisiejszy Zamek Św. Anioła w Rzymie). Znajduje się przy ulicy Jachtowej.

Fort Zachodni – wybudowany w latach 1843-1863, wielokrotnie modernizowany. Po wojnie do 1962 roku stacjonowały tam wojska radzieckie.

Fort Wschodni (Gerharda) – jedna z trzech zachowanych XIX-wiecznych fortyfikacji wchodzących w skład Twierdzy Świnoujście. W pomieszczeniach fortu oglądać można ekspozycję dotyczącą świnoujskich fortyfikacji, eksponaty znalezione na ich terenie. Fort ma swojego komendanta.

Kościół pw. NMP Gwiazdy Morza „Stella Maris” – neogotycka świątynia z końca XIX stulecia – do II wojny światowej jedyny kościół katolicki w Świnoujściu; we wnętrzu witraże o dużej wartości artystycznej. Kościół mieści się na ulicyPiastowskiej.

Wieża widokowa – po byłym kościele protestanckim Marcina Lutra, zniszczonym pod koniec II wojny światowej, znajduje się przy Paderewskiego.

Podziemne miasto – to kompleks schronów połączonych kilometrem tuneli. W okresie II wojny światowej obiekt pełnił funkcję baterii obrony wybrzeża, a po wojnie – Stanowiska Dowodzenia dla dowództwa Wojska Polskiego.Podziemia zostały wybudowane przez Niemców jeszcze przed II wojną światową. W latach 1955 – 1965 obiekt został przebudowany przez Wojsko Polskie.Miasto Podziemne znajduje się w lesie pomiędzy stacją kolejową “Świnoujście-Przytór”, a plażą.

Ale Świnoujście to przede wszystkim niesamowite plaże i widoki zapierające dech w piersiach.
Morze Bałtyckie to doskonały pomysł na wakacje.

źródło: swinoujscie.pl/zd: UM Świnoujście/zd: Wiesław Mileńko 

POLSKA MORSKA

 

 

 

 

 

 POLSKA MORSKA

Urokliwe Nowe Warpno

Atrakcyjność  gminy to niewątpliwie niezwykłe położenie na półwyspie otoczonym wodami Zalewu Szczecińskiego  i jeziora Nowowarpieńskiego, na skraju Puszczy Wkrzańskiej.

Wody Zalewu Szczecińskiego i Jeziora Nowowarpieńskiego stwarzają doskonałe warunki do uprawiania jachtingu, windsurfingu, kitesurfingu, kajakarstwa. Występuje tu wiele gatunków ryb, wśród których można wyróżnić takie jak: leszcz, szczupak, płoć, sandacz, okoń, miętus, węgorz, co jest niewątpliwym magnesem dla wędkarzy.

W sierpniu odbywa się cykliczne wydarzenie – Święto Leszcza, które przyciąga nie tylko okolicznych mieszkańców ale również turystów z odległych części Polski.

Gmina charakteryzuje się bardzo wysoką lesistością. Lasy należą do kompleksu Puszczy Wkrzańskiej i podlegają nadzorowi Nadleśnictwa Trzebież. Na uwagę zasługują występujące jeszcze na terenie gminy torfowiska wysokie i przejściowe, fragmenty boru bagiennego oraz słone łąki.

Puszcza ze swoimi duktami stanowi doskonałe miejsce do uprawiania turystyki rowerowej, konnej oraz tak popularnego nordic walkingu.

Na terenie Gminy Nowe Warpno przebiegają malownicze szlaki, trasy turystyczne i drogi rowerowe:

  1. Szlak “Puszcza Wkrzańska,
  2. Zintegrowany Szlak Turystyczny Powiatu Polickiego,
  3. Ścieżka edukacji ekologicznej na odcinku pomiędzy drogą powiatową (0600Z) Nowe Warpno – Dobieszczyn a granicą polsko-niemiecką,
  4. Trasa rowerowa biegnąca wzdłuż starego nasypu kolejowego od ul. Polnej w Nowym Warpnie do drogi wojewódzkiej nr 114 (ul. Szczecińska),

Miasto Nowe Warpno zostało uznane za miejscowość o szczególnych walorach klimatycznych. Klimat ma wybitne cechy klimatu morskiego, co silnie zaznacza się w wilgotności powietrza, znaczną ilością opadów, długotrwałości zim i amplitudach temperatur. Charakteryzuje się dużą różnorodnością i zmiennością: mała amplituda roczna, sezonowa i dzienna temperatur powietrza, duża wilgotność i wietrzność, chłodniejsze lato oraz krótka i łagodna zima.

Zachęcamy do podziwiania pięknych widoków  razem z nami !

źródło: Nowe Warpno.pl/zd. S.G.