Klaster dąży do zrównoważonego połączenia funkcji turystyczno-rekreacyjnych regionu z rozwojem przemysłów morskich i transportu.

Świnoujście – kraina 44 wysp

Świnoujście, jedno z najatrakcyjniejszych miast polskiego wybrzeża,  położone jest na północno-zachodnim krańcu Polski. Jest jedynym miastem w Polsce leżącym na kilkudziesięciu wyspach.

Chociaż popularnie mówi się, że miasto leży w krainie 44 wysp, to zamieszkane są trzy z nich: Uznam, Wolin i Karsibór. Na wyspie Uznam znajduje się centrum administracyjno-usługowe, dzielnica nadmorska wraz z obiektami turystyczno-uzdrowiskowymi. Tutaj mieszka 80% populacji Świnoujścia. Co ciekawe, tylko 40 km2 wyspy należy do Polski, pozostała część, tj. 380 km2 znajduje się po niemieckiej stronie.

Wolin, o powierzchni 265 km2, to największa polska wyspa. Oddzielona jest od stałego lądu cieśniną Dziwną, która tworzy rozlewiska Zatok Cichej i Madejskiej, Zalewu Kamieńskiego i Jeziora Wrzosowskiego. Część Świnoujścia leżąca na wyspie Wolin (dzielnice Warszów, Przytór-Łunowo i Ognica) pełni funkcję dzielnicy przemysłowej; tu znajdują się największe zakłady związane z gospodarką morską oraz węzły komunikacyjne- terminal promowy, dworzec PKP i PKS. Tutaj dochodzi droga międzynarodowa E-65.

Trzecia zamieszkała wyspa to Karsibór – są tu doskonałe warunki do rozwoju agroturystyki, uprawiania wędkarstwa i sportów wodnych. Na północy wyspy utworzona została ostoja ptaków Karsiborska Kępa. Na powierzchni przeszło 180 hektarów występuje ok. 140 gatunków ptaków, w tym również gatunki bardzo rzadkie. Jedyną łączność pomiędzy wyspami Wolin i Uznam stanowią dwie przeprawy promowe, stąd też mieszkańcy wyspy Uznam mają prawo czuć się prawdziwymi wyspiarzami.

Z uwagi na swoje położenie Świnoujście posiada wyjątkowo korzystne warunki dla rozwoju gospodarki morskiej i turystyki. „Tu zaczyna się Polska” – mówią z uśmiechem jego mieszkańcy.

Terminal promów morskich w Świnoujściu zapewnia stałe połączenia ze Szwecją i Danią dla pasażerów, samochodów osobowych, ciężarowych i wagonów kolejowych. Terminal stanowi ważne ogniwo łączące Europę środkową i południową ze Skandynawią.

 

W Świnoujściu z roku na rok widać, jak z rzeszy wczasowiczów oddających się wyłącznie plażowemu lenistwu, coraz więcej z nich przemierza rowerowe ścieżki, wędruje licznymi, pieszymi szlakami czy próbuje swych sił w różnych formach sportów wodnych.

Z uwagi na niezwykłe położenie geograficzne i zróżnicowane formy terenu, oferuje doskonałe warunki dla całego wachlarza rodzajów turystyki, sportu i rekreacji.

Morskie wody Zatoki Pomorskiej, śródlądowy akwen Zalewu Szczecińskiego, rozlewiska Starej Świny otoczone lasami, jeziorka, wysepki, plaże, płaskie leśne dukty, wysokie morenowe wzniesienia, fauna i flora okolicznych rezerwatów przyrody i Wolińskiego Parku Narodowego to idealne warunki na odpoczynek.

Co warto zobaczyć

Latarnia Morska – z 1858 roku, najwyższa nad Bałtykiem (68 m), 308 schodów na taras widokowy, wystawa latarnictwa i ratownictwa morskiego.

Dawny Ratusz – dziś siedziba Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Znajdują się tu zbiory prezentujące historię rybołówstwa, dzieje miasta i regionu, stare przyrządy nawigacyjne, okazy fauny morskiej. Miejsce wielu wystaw. Znajduje się na Placu Rybaka 1.

Fort Anioła  – wybudowany w latach 1854-58 na wzór Mauzoleum Hadriana (dzisiejszy Zamek Św. Anioła w Rzymie). Znajduje się przy ulicy Jachtowej.

Fort Zachodni – wybudowany w latach 1843-1863, wielokrotnie modernizowany. Po wojnie do 1962 roku stacjonowały tam wojska radzieckie.

Fort Wschodni (Gerharda) – jedna z trzech zachowanych XIX-wiecznych fortyfikacji wchodzących w skład Twierdzy Świnoujście. W pomieszczeniach fortu oglądać można ekspozycję dotyczącą świnoujskich fortyfikacji, eksponaty znalezione na ich terenie. Fort ma swojego komendanta.

Kościół pw. NMP Gwiazdy Morza „Stella Maris” – neogotycka świątynia z końca XIX stulecia – do II wojny światowej jedyny kościół katolicki w Świnoujściu; we wnętrzu witraże o dużej wartości artystycznej. Kościół mieści się na ulicyPiastowskiej.

Wieża widokowa – po byłym kościele protestanckim Marcina Lutra, zniszczonym pod koniec II wojny światowej, znajduje się przy Paderewskiego.

Podziemne miasto – to kompleks schronów połączonych kilometrem tuneli. W okresie II wojny światowej obiekt pełnił funkcję baterii obrony wybrzeża, a po wojnie – Stanowiska Dowodzenia dla dowództwa Wojska Polskiego.Podziemia zostały wybudowane przez Niemców jeszcze przed II wojną światową. W latach 1955 – 1965 obiekt został przebudowany przez Wojsko Polskie.Miasto Podziemne znajduje się w lesie pomiędzy stacją kolejową “Świnoujście-Przytór”, a plażą.

Ale Świnoujście to przede wszystkim niesamowite plaże i widoki zapierające dech w piersiach.
Morze Bałtyckie to doskonały pomysł na wakacje.

źródło: swinoujscie.pl/zd: UM Świnoujście/zd: Wiesław Mileńko 

POLSKA MORSKA

Odkrywaj Ustkę

Ustka – nadmorski kurort pełen słońca, tętniący życiem, idealne miejsce na wypoczynek i dobrą zabawę. Miasteczko to ma swoje drugie oblicze – historię, która przemawia do nas przez ludzi, którzy tu niegdyś mieszkali i tworzyli to miasto oraz budynki – dawniejsze centra życia rybackiej osady. 

Ustka może poszczycić się wyjątkową lokalizacją. O żadnym innym mieście w Polsce nie da się powiedzieć, że położone jest nad morzem, wśród wysokich wzgórz, w unikatowej dolinie rzecznej i w sąsiedztwie stawku, w którym… straszą upiory. Każde z tych miejsc to osobny przyrodniczy wszechświat. Łatwo jest je odwiedzić, wybierając się na przyjemny spacer po mieście i najbliższych okolicach. Lasy i bory nadmorskie to królestwo powyginanych sosen i intensywnie zielonego podszytu. Graniczące z plażą wydmy porośnięte są najbardziej odpornymi trawami, a na samej plaży można natrafić na izolowane skupiska kidziny (organiczne szczątki wyrzucone przez fale na brzeg morza). Dolinę Słupi zdobi przepiękny drzewostan bukowy. Wspaniałe drzewa, pomniki przyrody rosną też przy samej promenadzie nadmorskiej.

Jeżeli ktoś chce nawdychać się zbawiennych dla zdrowia sosnowych olejków eterycznych, powinien zrobić sobie wycieczkę szlakiem Uroczysko. Wiedzie on przez nadmorski krajobraz, rozciągający się po zachodniej stronie Ustki; między plażą a zabudową mieszkaniową.

Ustka słynie z pięknych plaż – w dużej mierze to dla nich przyjeżdża tu wielu wczasowiczów. Uważa się je za jedne z najwspanialszych na polskim wybrzeżu. Dysponujemy dwoma kąpieliskami: Ustka Wschód i Ustka Zachód. To pierwsze leży po wschodniej stronie portu, przy samym centrum miasta, dlatego cieszy się większą popularnością. Fragment strzeżony przez ratowników liczy sobie około pół kilometra, choć sama plaża jest znacznie dłuższa. Niedawno wzrosła też jej szerokość – dzięki umocowanej w morzu sztucznej rafie ograniczającej niszczycielską działalność fal. W modzie jest też odwiedzanie plaży zimą. Wtedy w powietrzu jest najwięcej jodu, a na piasku – bursztynów (od niedawna można je zbierać bez pozwolenia). Zima to też czas morsów, czyli miłośników rześkich kąpieli… Po drugiej stronie portu ciągnie się kąpielisko zachodnie, od niedawna łatwiej dostępne, dzięki obrotowej kładce. Plaża jest tu szersza i znacznie spokojniejsza, a jej strzeżona część ma długość 200 m. Idąc dalej można dotrzeć do trzeciego mola, niedokończonej inwestycji z czasów III Rzeszy.

Co roku Miasto Ustka otrzymuje prestiżowe wyróżnienie, przyznawane najlepszym europejskim kąpieliskom. Błękitną Flagę otrzymują kurorty, które spełniają wyśrubowane kryteria z zakresu gospodarki ściekowej i stanu czystości wody.

Niewątpliwie ulubionym miejscem spacerów jest Promenada Nadmorska. Ten istniejący już w 1875 roku trakt pieszy to dziś ponad dwukilometrowa trasa. Po licznych modernizacjach obecnie posiada wymienioną nawierzchnię, nastrojowe oświetlenie, stojaki dla rowerów oraz liczne ławki – na jednej z nich siedzi Irena Kwiatkowska (rzeźba przedstawiająca słynną aktorkę). W sezonie letnim Promenada Nadmorska tętni życiem, proponując bogatą ofertę gastronomiczną i kulturalną. Odbywają się tu największe imprezy: koncerty, przedstawienia teatralne i wydarzenia sportowe.

Stara Osada Rybacka ulokowana jest między obecnymi ulicami Czerwonych Kosynierów i Marynarki Polskiej. Początkowo zajmowała teren wśród wydm. W XI wieku zaczęły powstawać tu pierwsze chaty rybackie. Przeważały budynki o konstrukcji szachulcowej, tak chętnie wykorzystywanej do budowy domów na Pomorzu. Dziś Stara Osada Rybacka objęta jest rewitalizacją, mającą na celu przywrócenie jej dawnego charakteru. Na jej obszarze zachowały się tylko nieliczne domy, należące do najznaczniejszych mieszkańców Ustki – kapitanów statków.

Polskie wybrzeże może pochwalić się siedemnastoma latarniami morskimi. Ta ustecka zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ wyróżnia się ciekawą architekturą. Wzniesiona na planie ośmiokątnej wieży, ozdobiona licznymi gzymsikami – latarnia, od ponad stu lat wyznacza statkom drogę do portu. Oprócz podziwiania budynku z zewnątrz, warto odwiedzić go również w środku. Po pokonaniu zaledwie 68 schodów, czeka na Nas niesamowity widok na morze, plażę oraz ustecką panoramę.

Okolice usteckiego portu to chętnie wybierane miejsce spacerów, zarówno wśród turystów, jak i rodowitych mieszkańców miasta. Na trasie biegnącej wzdłuż kanału portowego, można zobaczyć zacumowane jednostki: kutry rybackie, jachty żaglowe oraz stylizowane na galeony – statki pirackie. Te ostatnie zapraszają na swój pokład, oferując wycieczkę po wodach Bałtyku. Dla wczasowiczów wolących pozostać na lądzie, w porcie czekają liczne tawerny i smażalnie ryb, w których skosztują dorsza, śledzia, halibuta, a nawet rekina.

Uruchomiona w 2013 roku obrotowa kładka, łącząca przeciwlegle brzegi Słupi, to jedyna tego typu konstrukcja w Europie. W wygodny i szybki sposób pozwala dostać się na drugą stronę portu. Jest naprzemiennie otwierana – pozwalając skorzystać z niej pieszym, i zamykana – umożliwiając ruch jednostkom pływającym. Oprócz tego, że posiada ogromne znaczenie komunikacyjne, stanowi również wyjątkową atrakcję turystyczną. Warto zobaczyć kładkę nocą, kiedy dodatkowo zachwyca kolorowym oświetleniem.

Przed laty owiany złą sławą – Stawek Upiorów – dziś to idealny cel pieszych lub rowerowych wypraw. Według opowieści pojawiały się tu duchy i zjawy, które tajemniczym światłem wabiły ludzi w ciemną głębię jeziora. Mroczna legenda mówi o zatopionej bryczce, w której zginął dziedzic wraz z rodziną. Obecnie teren wokół stawku został zmodernizowany, znajdują się tu drewniane pomosty, ławeczki oraz tablice informacyjne. Przyjemnie jest odpocząć w otoczeniu lasu, patrząc na strome wzgórza. W razie deszczowej pogody można schronić się w postawionej wiacie.

Jedną z najnowszych atrakcji Ustki jest tężnia, usytuowana w Parku Usteckich Stoczniowców. Jej ściany wyłożone są tarniną, po której spływa solanka pozyskiwana z lokalnego złoża „Ustka 1″. Spływając rozpryskuje się, tworząc zbawienny dla zdrowia aerozol, który dodatkowo oczyszczany jest przez bakteriobójczą lampę ultrafioletową i filtr piaskowy. Tężnia pracuje w obiegu zamkniętym, a solanka przechowywana jest w dwóch podziemnych zbiornikach – obiegowym i uzupełniającym. Jej stężenie w wodzie regulowane jest automatycznie i wynosi 5%. Wymienia się ją co dwa miesiące.
Powinny tu często przychodzić osoby z zaburzeniami układu oddechowego, choć zaczerpnięcie zdrowego powietrza przyda się każdemu.

Ustka to niewątpliwie jedno z piękniejszych miejsc w Polsce i nad Morzem Bałtyckim.
Zachęcamy do odwiedzenia tej niezwykłej miejscowości, gdzie historia miesza się ze współczesnością.

źródło: ustka.pl/visit.ustka.pl/opracowanie

POLSKA MORSKA

Perła Mazur – Ostróda

Tak nazywano miasto przed wojną, przemawiać za tym może bliskość piętnastu jezior, w tym aż pięciu w obrębie miasta, tutaj jest też centralny port trzech kanałów. Przepływająca przez Ostródę rzeka Drwęca stanowi swoisty rezerwat przyrody, uznawana za jeden z 7 Cudów Natury.

W ostatnich latach parokrotnie zdobywała tytuł najpopularniejszej miejscowości turystycznej oraz Letniej Stolicy Warmii i Mazur. Słynie, przede wszystkim, z unikatowego w świecie Kanału Ostródzko-Elbląskiego, po którym „statki płyną po trawie”. Ostróda postawiła zdecydowanie na rozwój turystyki, sportu i rekreacji.

W malowniczym krajobrazie dziesiątków jezior otoczonych licznymi wzgórzami morenowymi i urokliwymi lasami mieszanymi ciągną się nitki kanałów łączących liczne jeziora w przeurocze szlaki wodne. Lazurowe wody mazurskich jezior, czyste powietrze, bujna flora i rzadkie w innych regionach kraju okazy fauny tworzą doskonałe warunki do wypoczynku.

Co warto zobaczyć:

Żegluga i Kanał Elbląski

 

Dla większości osób rejs statkiem „białej floty” jest jedynym sposobem na poznanie największej atrakcji turystycznej Ostródy i Mazur Zachodnich, Kanału Elbląskiego, najbardziej interesującego pod względem technicznym, unikalnego w skali światowej kanałowego szlaku wodnego. Składa się on z trzech odcinków zasadniczych o łącznej długości 129,8 km oraz z wielu odgałęzień bocznych.

Kanał zaprojektowany został przez inżyniera Georga Jakoba Steenke i wybudowany w latach 1852-1860. Największym problemem technicznym było pokonanie 99 metrowej różnicy poziomu wód między jeziorami Drużno pod Elblągiem, a jeziorem Piniewo na odcinku 11 km. Steenke opracował niezwykle oryginalną koncepcję, która funkcjonuje do dziś w niezmienionej formie zadziwiając kunsztem XIX wiecznej wiedzy inżynierskiej. Genialne rozwiązanie polegało na wybudowaniu na trasie tego atrakcyjnego zabytku sztuki hydrograficznej dwóch śluz (Miłomłyn i Zielona) oraz pięciu pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny). Statki pokonują pochylnie na specjalnych wózkach. Z całą pewnością podobnie jak 100 lat temu, tak i dziś, tylko u nas statki pływają po trawie. Kanał Elbląski został w roku 2007 jednym z 7 Cudów Polski w plebiscycie dziennika „Rzeczpospolita”.

Molo

Mazurskie powietrze, zapach lasów, szum fal Jeziora Drwęckiego, majestatyczny zachód słońca oglądany ze stylowej altanki usytuowanej 50 metrów w głębi jeziora. Tylko Ostróda  może pochwalić się takim miejscem – ostródzkie molo to bowiem największy tego typu śródlądowy obiekt w Polsce. Podobnie jak Sopot na Bałtyku, tak Ostróda na Jeziorze Drwęckim ma swój drewniany deptak otoczony wodną tonią.
Miejsce spacerów, romantycznych bądź towarzyskich spotkań, obfitujące w letnie koncerty przyciągające tłumy ludzi. Ostródzkie molo ma kształt litery „L”, którego ramiona mają długość 30 m oraz 50 m. Spełnia również rolę idealnego przystanku podczas zwiedzania miasta, miejsce odpoczynku, relaksu i odprężenia. Licznie usytuowane ławeczki oraz wspomniana już stylowa altanka pozwalają na chwile zapomnienia oraz czerpania pełnymi garściami z gościnnej, mazurskiej natury. Wieczorami molo zamienia się w tętniące życiem centrum kultury. Szereg imprez, w tym przeglądy artystyczne, festiwale oraz koncerty, w połączeniu z doskonałą iluminacją świetlną całego nabrzeża, tworzą niepowtarzalny klimat prawdziwego kurortu.

Multimedialna fontanna

Oddana do użytku w 2012 roku fontanna, której centralnym punktem jest replika rzeźby rybaka, od której rozchodzą się promieniście wodotryski. Wyposażona w system audiowizualny przyciąga wzrok wielobarwnymi pokazami świetlnymi przy dźwiękach muzyki. Efekt wizualny podkreśla dodatkowo granitowo-drewniane otoczenie, wzbogacone nasadami roślinnymi. Połączenie wody, światła i muzyki w pełni i jednocześnie symbolicznie oddaje charakter Ostródy- w szczególności zaś nabrzeża Jeziora Drwęckiego.

Wyciąg nart wodnych

Liczący 800m, sterowany elektronicznie z brzegu, może jednocześnie obsłużyć do 9 narciarzy. Cieszy się niezwykłym zainteresowaniem, przyciągając rzesze zarówno amatorów, jak również profesjonalistów uprawiających tą niezwykłą i oryginalną dyscyplinę sportów wodnych.

Wyciąg posiada bogatą infrastrukturę wokół – na brzegu zlokalizowano zaplecze dla narciarzy z przebieralnią, natryskami i wypożyczalnią sprzętu. Cały czas nad bezpieczeństwem korzystających z wyciągu czuwa instruktor i ratownik. Popularność wyciągu szacowana jest na kilkadziesiąt tysięcy narciarzy w ciągu sezonu letniego i stale rośnie.

Plaża miejska

W pobliżu toru umiejscowiona jest zrewitalizowana plaża miejska z nowymi budynkami socjalno-technicznymi, oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego. Wybudowano również pomosty, dzięki czemu plaża stała się bardziej funkcjonalna i bezpieczna.

Druga plaża, nad Jeziorem Sajmino, jest najczęściej odwiedzanym miejscem w sezonie letnim. Przy odrestaurowanych pomostach zainstalowano zjeżdżalnie, cieszące się ogromną popularnością wśród najmłodszych amatorów kąpieli. Dla nieco starszych przygotowano boiska do siatkówki, na których odbywają się regularne turnieje z nagrodami.

Amfiteatr

Nowoczesny amfiteatr, oddany do użytku w 2012 roku, uzupełnia bogactwo oferty jaką daje Jezioro Drwęckie

i jego najbliższe okolice. Doskonała lokalizacja, komfortowe warunki oraz duża pojemność obiektu ( 2500 miejsc ) pozwala organizować tu szereg imprez artystyczno-kulturalnych. Letnie przeglądy kabaretowe, koncerty muzyczne, oraz wszelkiego rodzaju widowiska artystyczne skupiają na sobie ogromne zainteresowanie, każdorazowo szczelnie wypełniając amfiteatr widzami.

Punkt widokowy

Punkt widokowy mieści się na wieży kościoła Ewangelickiego przy ul. Sienkiewicza 22. Rozciąga się stamtąd przepiękny widok na całą Ostródę. W drodze na wieżę trzeba pokonać 105 stopni schodów i można podziwiać mechanizm do tej pory sprawnego zegara oraz trzy wielkie dzwony, z których największy ma średnicę 148 cm.

Z wieży kościoła odgrywany jest hejnał miasta Ostródy.

Zamek i Muzeum w Ostródzie

W ostródzkim Zamku można zwiedzić przede wszystkim galerię oraz sale wystawowe muzeum. Znajduje się tu m.in. obraz autorstwa Marie-Nicolasa Ponce-Camusa „Napoleon użycza łask mieszkańcom Ostródy”, list Napoleona oraz medal „Napoleon w Ostródzie”. Z ostródzkiego Zamku Europą rządził cesarz Napoleon Bonaparte, który zatrzymał się tutaj w czasie kampanii 1806-1807 r.

 

Źródło i zdjęcia: www.ostroda.pl

 POLSKA MORSKA

Urokliwe Nowe Warpno

Atrakcyjność  gminy to niewątpliwie niezwykłe położenie na półwyspie otoczonym wodami Zalewu Szczecińskiego  i jeziora Nowowarpieńskiego, na skraju Puszczy Wkrzańskiej.

Wody Zalewu Szczecińskiego i Jeziora Nowowarpieńskiego stwarzają doskonałe warunki do uprawiania jachtingu, windsurfingu, kitesurfingu, kajakarstwa. Występuje tu wiele gatunków ryb, wśród których można wyróżnić takie jak: leszcz, szczupak, płoć, sandacz, okoń, miętus, węgorz, co jest niewątpliwym magnesem dla wędkarzy.

W sierpniu odbywa się cykliczne wydarzenie – Święto Leszcza, które przyciąga nie tylko okolicznych mieszkańców ale również turystów z odległych części Polski.

Gmina charakteryzuje się bardzo wysoką lesistością. Lasy należą do kompleksu Puszczy Wkrzańskiej i podlegają nadzorowi Nadleśnictwa Trzebież. Na uwagę zasługują występujące jeszcze na terenie gminy torfowiska wysokie i przejściowe, fragmenty boru bagiennego oraz słone łąki.

Puszcza ze swoimi duktami stanowi doskonałe miejsce do uprawiania turystyki rowerowej, konnej oraz tak popularnego nordic walkingu.

Na terenie Gminy Nowe Warpno przebiegają malownicze szlaki, trasy turystyczne i drogi rowerowe:

  1. Szlak “Puszcza Wkrzańska,
  2. Zintegrowany Szlak Turystyczny Powiatu Polickiego,
  3. Ścieżka edukacji ekologicznej na odcinku pomiędzy drogą powiatową (0600Z) Nowe Warpno – Dobieszczyn a granicą polsko-niemiecką,
  4. Trasa rowerowa biegnąca wzdłuż starego nasypu kolejowego od ul. Polnej w Nowym Warpnie do drogi wojewódzkiej nr 114 (ul. Szczecińska),

Miasto Nowe Warpno zostało uznane za miejscowość o szczególnych walorach klimatycznych. Klimat ma wybitne cechy klimatu morskiego, co silnie zaznacza się w wilgotności powietrza, znaczną ilością opadów, długotrwałości zim i amplitudach temperatur. Charakteryzuje się dużą różnorodnością i zmiennością: mała amplituda roczna, sezonowa i dzienna temperatur powietrza, duża wilgotność i wietrzność, chłodniejsze lato oraz krótka i łagodna zima.

Zachęcamy do podziwiania pięknych widoków  razem z nami !

źródło: Nowe Warpno.pl/zd. S.G.