Szpital Unii Lubelskiej zakupi sprzęt do szybszego wykrywania COVID-19, dzięki ZMPSiŚ, PT i MSR Gryfia.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Polskie Terminale oraz Morska Stocznia Remontowa Gryfia bardzo szybko zareagowały na apel Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 PUM przy Unii Lubelskiej w Szczecinie, który potrzebuje funduszy na zakup urządzenia pozwalającego wykrywać koronawirusa u osób, u których nie widać jeszcze objawów zakażenia.

Zarządy wspomnianych spółek w trybie pilnym zdecydowały o przekazaniu pieniędzy szpitalowi klinicznemu na zakup urządzenia z systemem automatycznej ekstrakcji GXT do diagnostyki molekularnej wirusa SARS CoV-2.

– To nadzwyczajna sytuacja – podkreśla Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. – Tylko solidarne współdziałanie firm i instytucji może skutecznie pomóc w przezwyciężeniu pandemii.

Dodajmy, że to już kolejne wsparcie placówek służby zdrowia ze strony ZMPSiŚ. W marcu Zarząd portów przekazał milion złotych na doposażenie szpitali przy ul. Arkońskiej i ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie oraz koszalińskiego Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Tytusa Chałubińskiego. Pieniądze posłużyły na zakup ambulansu oraz specjalistycznego sprzętu medycznego, w tym m.in. pomp infuzyjnych, respiratorów i kardiomonitorów niezbędnych w przeciwdziałaniu i leczeniu choroby COVID-19.

– To był dla nas zaszczyt móc przyłączyć się tego zakupu. – mówi Dariusz Smoliński, prezes Polskich Terminali. – Jestem przekonany, że na tym wsparcie ze strony podmiotów branży morskiej się nie skończy, zwłaszcza jeśli chodzi o podmioty skupione w Klastrze Morskim Pomorza Zachodniego. Myślę, że za chwilę będziemy mogli powiedzieć więcej na ten temat