Bieg „Tropem Wilczym” poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych za nami

Ponad pół tysiąca osób w niedziele 4 marca wzięło udział w szczecińskich biegach „Tropem Wilczym” poświęconych pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Klaster Morskim Pomorza Zachodniego wsparł wydarzenie a Sekretarz Rady   Klastra Marek Duklanowski wziął udział w biegu.
W ramach projektu odbył się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek), w który zwyciężył Damian Samson, uzyskując wynik 6.01 min, wśród Pań najlepszą okazała się Anna Sidorowicz z wynikiem 7.10 min.
W biegu na 5 km najszybszy był Paweł Murawski, na co dzień Żołnierz 12 Brygady
Zmechanizowanej ze Szczecina z wynikiem 18.39 min i Małgorzata Szabałowska 22.11 min.
W kategorii Nordic Walking zwyciężył Artur Zdanuk z wynikiem 35.57 i Sylwia Stachowicz- Hawrylak osiągając czas 41.42.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy wyników !
Gratulacje dla organizatorów Wojciech Woźniak i Fundacja Polskich Wartości dziękujemy za super organizację !
Historia biegu
W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.
W 2017 roku w Biegu wzięło udział ok. 60 000 uczestników z 281 miast: 229 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Wilno, Londyn, Nowy Jork, Chicago, Herdorf-Dermbach, Ingleburn), 41 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 5 misji wojskowych za granicą (Kosowo, Afganistan, Irak, Kuwejt, Bośnia i Hercegowina), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd. W zbliżającej się VI edycji Biegu Tropem Wilczym, która odbędzie się 4 marca 2018 roku, ambicją organizatorów będzie zorganizowanie Biegu w ponad 280 miastach, gdzie Tropem Wilczym pobiegnie ok. 70 000 biegaczy. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek).

Bieg „Tropem Wilczym” Fotogaleria