Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa

Morskie dziedzictwo Szczecina, archiwalia i pamiątki przedsiębiorstw gospodarki morskiej w zbiorach Archiwum Państwowego w Szczecinie. To temat pierwszego spotkania Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa. Archiwum Państwowe otrzyma we wtorek dokumenty związane z kapitanem Wiktorem Czappem – mówi Bartłomiej Sitarz z Archiwum Państwowego w Szczecinie.

– Chcielibyśmy się pochwalić naszym najnowszym nabytkiem, jest to spuścizna Kapitana Żeglugi Wielkiej, pana Wiktora Czappa, którą otrzymaliśmy w darze od niego w ostatnich miesiącach. Jest to bardzo bogata spuścizna przez kilkadziesiąt lat związanego z morzem, ze Szczecinem, wieloletniego pracownika Polskiej Żeglugi Morskiej – mówi Sitarz.

W Archiwum Państwowym będzie można także zobaczyć też czasopisma wydawane w Szczecinie, a dotyczące gospodarki morskiej – dodaje Bartłomiej Sitarz. – Będzie można tam usłyszeć na temat materiałów archiwalnych, jakie są przechowywane w Archiwum Państwowym w Szczecinie i które dotyczą przedsiębiorstw gospodarski morskiej Szczecina po roku 1945, takim jak Stocznia Szczecińska, Stocznia Remontowa Gryfia, Polska Żegluga Morska, port szczeciński, już nieistniejące przedsiębiorstwa ryboustwa dalekomorskiego – Gryf i Transocean.

Prelekcja połączona z prezentacją najnowszego nabytku odbędzie się we wtorek 12.09 o godzinie 14 w sali B. Tuhana-Taurogińskiego w Archiwum Państwowym w Szczecinie.

Kolejne spotkanie w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa poświęcone będzie willowej zabudowie szczecińskiej dzielnicy Łękno.

Źródło: RadioSzczecin.pl/fot.G.Fibas

Polska Morska