KGHM i Grupa Azoty prowadzą rozmowy o rozbudowie Portu Morskiego Police

Zaangażowanie KGHM Polska Miedź w rozbudowę należącego do Grupy Azoty Portu Morskiego Police była przedmiotem rozmów przedstawicieli zarządów spółek – poinformowała Grupa Azoty w środę.

Jak przekazała Grupa Azoty, władze KGHM wyraziły zainteresowanie działkami inwestycyjnymi, które z uwagi na położenie i planowaną rozbudowę infrastruktury portowej stanowią atrakcyjne miejsce pod inwestycje. Rozmowy dotyczyły również bieżącej współpracy Grupy Azoty i KGHM Polska Miedź w obszarze kwasu siarkowego – podano.

Zwrócono uwagę, że port Police jest czwartym w Polsce portem pod względem wielkości przeładunków, a tereny Portu Morskiego stanowią zaplecze transportowe dla całej Grupy Kapitałowej Grupa Azoty. Obszar zapewnia morskie możliwości eksportowe i importowe, ale częściowo też magazynowe poprzez park zbiorników surowców niezbędnych do produkcji w Policach – zaznaczono.

„Po uruchomieniu nowego kompleksu Grupy Azoty – Polimerów Police, przeładunki w porcie powinny wzrosnąć o ponad 400 tys. ton w skali roku. Będzie to wzrost ok. kilkudziesięciu procent” – wskazała Grupa Azoty.

Jak poinformowano, w porcie jest obecnie realizowany projekt „Wzmocnienie trwałości sieci kompleksowej poprzez zwiększenie dostępności i efektywności Portu Police”. Jego efektem będzie dokumentacja pozwalająca na rozpoczęcie budowy węzła kolejowego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w ramach budowy linii kolejowej nr 437 do Portu Morskiego oraz budowa nabrzeża ciężkiego (uniwersalnego).

Całkowity koszt przedsięwzięcia ma wynieść 3 mln 477 tys. euro, z czego blisko 1,74 mln euro zostanie pokryte ze środków unijnych w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) w perspektywie finansowej 2021-2027.

Grupa Azoty jest największym producentem nawozów w Polsce i jedną z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.

Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź jest producentem miedzi i srebra rafinowanego na świecie. Spółka prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą oraz hutniczą. Firma posiada aktywa na trzech kontynentach. Skupia się na wydobyciu rud, produkcji miedzi i innych metali nieżelaznych. Skarb Państwa ma 31,79 proc. akcji firmy.

źródło: PAP/Polska Morska/ fot. Grupa Azoty