PŻB wchodzi na rynek offshorowy

Polska Żegluga Bałtycka chce obsługiwać morskie elektrownie wiatrowe – powołała spółkę pod nazwą PŻB Offshore. Dotychczas PŻB nie zajmował się tego typu działalnością.

W pobliżu polskich wybrzeży największe koncerny energetyczne przygotowują się do budowy morskich elektrowni wiatrowych. Swoje projekty prowadzą PKN Orlen i Polska Grupa Energetyczna.

Każda z farm wiatrowych będzie potrzebowała statków serwisowych do obsługi morskich wiatraków. Polska Żegluga Bałtycka zyska też nową branże w biznesie. Siedziba PŻB znajduje się w Kołobrzegu. Dotychczas żaden polski armator nie prowadził tego typu działalności.

Jak zaznaczał prezes PŻB – Rynek otwiera się na nowe usługi. Możemy to wykorzystać, więc szybko wdrażamy program rozwoju w tym kierunku. We wstępnej koncepcji wejście w rynek offshorowy, miało odbywać się z niedużymi jednostkami – Crew Transport Vessel służącymi głównie do transportu ekip serwisowych oraz ich sprzętu czy materiałów niezbędnych do prac przy turbinach i wieżach wiatrowych na offshorze.

źródło: Radio Szczecin/Polska Morska/fot: PŻB