Ruszą pracę pod nowy terminal instalacyjny w Świnoujściu

Wojewoda zachodniopomorski udzielił pozwolenia na rozbiórkę obiektów budowlanych znajdujących się na terenie byłej Stoczni Remontowej „Gryfia” w Świnoujściu. To tam ma powstać terminal instalacyjny umożliwiający wstępny montaż turbin i masztów, które trafią do morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki udzielił pozwolenia na rozbiórkę obiektów budowlanych znajdujących się na terenie byłej Stoczni Remontowej Gryfia w Świnoujściu. W tym miejscu Orlen Neptun II ma wybudować pierwszy w Polsce terminal instalacyjny. Inwestycja ma umożliwić wstępny montaż turbin i masztów do wysokości 100 m i udźwigu 1000 ton, które trafią do morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

„Podpisana przeze mnie decyzja daje zielone światło na rozpoczęcie pierwszych prac związanych z inwestycją ważną dla Pomorza Zachodniego, a także całej Polski – w aspekcie naszego bezpieczeństwa i transformacji energetycznej” – przekazał wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Razem z częścią lądową do składowania komponenty morskich farm wiatrowych powstaną dwa nabrzeża, każde o długości około 250 m, głębokości dopuszczalnej 14,5 m i technicznej 12,5 m. Powstanie dziesięć stanowisk do wstępnego montażu wież. Do nabrzeży będzie prowadził nowy tor podejściowy o głębokości 12,5 m i szerokości 140 m. Na lądzie powstaną place składowe, co w sumie pozwoli na obsługę do 80 turbin wiatrowych rocznie o mocy 15MW każda.

Terminal powstanie na 20 hektarach. Będzie wyposażony w infrastrukturę zdolną do obsługi dużych jednostek, transportujących kluczowe komponenty farm wiatrowych. Jego uruchomienie planowane jest z początkiem 2025 roku.

źródło: PAP/ fot. MSR Gryfia