Rosomaki przypłynęły do Szczecina

Żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie wrócili z ćwiczeń. Odbywały się w ramach międzynarodowych manewrów Defender Europe-22.

Dwunastka brała udział w ćwiczeniach na wschodzie Polski – mówi major Błażej Łukaszewski z biura prasowego ćwiczeń Defender.

– Wykonywali zadania ta terenach wschodniej Polski. Tam z żołnierzami innych państw, realizowali działania taktyczne, zarówno w dzień, jak i w nocy. Różne przemieszczenia, niszczyli podgrywanego przeciwnika i realizowali strzelania bojowe – mówi Łukaszewski.

W czwartek do portu w Szczecinie zacumował okręt transportowo-minowy ORP „Toruń” z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Na pokładzie miał między innymi z kołowe transportery opancerzone Rosomak.

– Część żołnierzy nie wracała drogami publicznymi, lecz transportem morskim, który był zabezpieczony przez 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia. Błękitna Brygada współpracuje z nią ściśle od wielu lat – mówi major Błażej Łukaszewski.

Manewry Defender Europe-22 trwają od 1 maja. W piątek zakończą się na poligonie w Drawsku. Przed żołnierzami ostatnie zadanie. Szkolenia sojuszniczych oddziałów odbywają się jednocześnie w dziewięciu państwach.

Źródło: Radio Szczecin Fot.: Port Szczecin-Świnoujście / Polska Morska