„Silne Pomorze Zachodnie polską racją stanu”

Lech Kaczyński miał wizję Polski, od której jego następcy, czyli rząd Platformy Obywatelskiej z prezydentem Komorowskim świadomie odeszli – mówił podczas debaty w Radiu Szczecin profesor Andrzej Nowak.

Zmiana bezpieczeństwa energetycznego w kontekście uniezależnienia się od dostaw gazu z Rosji, a w konsekwencji stała obecność wojsk amerykańskich w Polsce – to był plan budowy silnego państwa, którego w III RP nie podjął się żaden poprzedni prezydent – ocenił historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

To była bardzo ważna działalność, która została świadomie zdewastowana przez rząd Donalda Tuska. Ten rząd postawił na przymierze z Rosją, na reset stosunków z Rosją, na całkowitą rezygnacje z polityki prezydenta Lecha Kaczyńskiego – powiedział.

Prezydent Lech Kaczyński potrafił przewidywać, bo łączył wiele cech, które niezwykle rzadko trafiają się w polityce. Był profesorem prawa, interesował się historią, miał doświadczenie z działalności opozycyjnej w PRL i mądrość wyniesioną z domu – zaznaczył politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, profesor Maciej Drzonek.

Jeśli ktoś przeżył komunizm, jeśli żył w tej części Europy przez kilkadziesiąt lat w czasach sowieckich, obserwował to, miał rodziców i wiedział, jak to wyglądało w czasach II wojny światowej… Oczywiste jest, że należy z dużą trwogą spoglądać na wschód – powiedział.

Umiejętności Lecha Kaczyńskiego są dziś cenione w wielu krajach poza Polską; przemówienie z 2008 roku w Gruzji o agresji Rosji dziś odświeżają ogólnoświatowe media – dodał wojewoda zachodniopomorski, Zbigniew Bogucki.

„Dzisiaj Gruzja, jutro Ukraina, później może państwa bałtyckie, a później może przyjdzie czas na mój kraj, na Polskę”. My dziś recytujemy to, mówimy na pamięć, ale byli wtedy tacy, którzy mówili: „Jaki prezydent, taki zamach”. To nie jest kwestia rozdrapywania ran, ale to jest kwestia pewnego stanięcia w prawdzie. Nie jako wytykanie, ale jako naukę i refleksję, którą wszyscy powinniśmy poczynić – podkreślił wojewoda.

Wobec Lecha Kaczyńskiego rozkręcono wielki przemysł pogardy. Dlaczego wielki!? To jest dobre pytanie! – dodał szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Prawa i Sprawiedliwości, Michał Jach.

Państwo było już poukładane. On był zagrożeniem tego status quo w Polsce, które wielu ludziom w tym czasie się wydawało, że zostało już na wiele lat ustalone; media w ich rękach, przejęty biznes państwowy w rękach „swoich”… – mówił poseł Jach.

Przełamywał politykę wstydu, którą fundowało wielu jego przeciwników politycznych – podkreślił Mariusz Brzostek z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Sięgnąłem sobie do archiwalnych materiałów: rok 2009, 11 listopada na placu marszałka Piłsudskiego w Warszawie. I są tylko dwie osoby z kokardami… Jest generalicja, jest minister Siemoniak, jest pani Gronkiewicz-Waltz, et cetera… Dwie osoby: pan prezydent i jego małżonka – powiedział.

Debatę „Silne Pomorze Zachodnie polską racją stanu” w ramach obchodów 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej poprzedził koncert w naszym radiowym studiu Orkiestry Wojskowej ze Świnoujścia.

Źródło: Polska Morska/Radio Szczecin Fot.: ZUW