Chcecie jako pierwsi zobaczyć jak wygląda tunel między wyspami Wolin i Uznam w Świnoujściu ? Zapraszamy!

Droga między wyspą Wolin a wyspą Uznam będzie mieć łączną długość ok. 3,2 km. Tunel pod Świną w Świnoujściu ma być oddany do użytku na przełomie maja i czerwca 2023 roku.

Na placu budowy widać postępy. Sprawdzamy co się dzieje na wyspie Wolin. Odwadniana jest tam komora odbiorcza, wykonywane są konstrukcje wewnętrzne do poziomu płyty jezdnej, a konstrukcja rampy oraz tunelu jest cały czas uszczelniana.

Z kolei w komorze startowej na wyspie Uznam nieustannie trwają prace nad wykonaniem klatki schodowej, szachtów i wsporników pod strop pośredni na wlocie do tunelu TBM. Budowane jest także odwodnienie korpusu drogi, a kanały technologiczne są izolowane. W kanale poza tunelem instalowane są również przepusty oraz wykonywana jest ich zasypka.

Zarówno przy wyjściu ewakuacyjnym EE1, jak i przy wyjściu ewakuacyjnym EE2, kontynuowane jest mrożenie aktywne gruntu. Montowane są prefabrykaty typu „U”, filigrany pod konstrukcję płyty poddrogowej, która jest również zbrojona oraz betonowana, a także prefabrykaty sufitowe dla kanału wentylacyjnego. Zachęcamy do obejrzenia najnowszego filmu z budowy.

źródło/ fot. UM Świnoujście mat. Filmowy PORR S.A./ Polska Morska