Prace przy sztucznych wyspach na Zalewie Szczecińskim niemal na finiszu

Prace przy sztucznych wyspach na Zalewie Szczecińskim dobiegają końca. Wyspy o nazwach W22 i W28 już niedługo zostaną oddane do użytku. O postępach prac opowiedziała nam Ewa Wieczorek z Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Obydwie wyspy są zamknięte, prace przy kamiennych umocnieniach brzegowych zakończone. Zakończyły się również prace związane z budową przystani dla statków przy obydwu wyspach. Nie będą to ogólnodostępne przystanie, tylko przystanie dla naszych jednostek, które będą się tam udawać. Wyspa W22 jest zapełniona, zaczynają się tam pierwsze nasadzenia roślinności, a wyspa W28 pełni funkcję czynnego pola refulacyjnego i będzie ją pełnić przez kilkanaście bądź też kilkadziesiąt najbliższych lat.

Nazwy wysp wzięły się z ich lokalizacji względem Świnoujścia, znajdują się bowiem na wysokości 22. i 28. kilometra od miasta. W przyszłości jednak ulegną one zmianie.

Odbył się taki konkurs, ogłoszony 2 lata temu przez nieistniejące już Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Wówczas internauci wybrali nazwy dla wysp; Dla W22 – Wyspa Brysna, a dla W28 – Wyspa Śmięcka. Z tego co wiemy nadanie nazw jest procedowane w MSWiA.

Prace nad formowaniem wysp rozpoczęły się w zeszłym roku, jako część projektu modernizacji toru wodnego Świnoujście – Szczecin. Na obszarze wyspy W22 całkiem prawdopodobnym jest utworzenie w przyszłości rezerwatu, na razie licznie zasiedlają ją ptaki.

Źródło: https://twojeradio.fm/prace-przy-sztuczne-wyspach-na-zalewie-szczecinskim-niemal-na-finiszu.html?fbclid=IwAR3HzkgpxfHKOWVxtM49Xt1nZZDiNZZ3iRq7FzVWFXaOCqrS9M2OhPuFbIE

Fot.: Urząd Morski w Szczecinie