Dwudziesta pierwsza w tym roku dostawa LNG dotarła do Terminalu LNG w Świnoujściu

W 20 lipca do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dotarła dwudziesta pierwsza w tym roku dostawa LNG. Gazowiec BW PAVILION VANDA dostarczył z USA do Polski 95 mln m3 gazu ziemnego. Jest to już 134 dostawa gazu od początku istnienia Terminalu LNG w Świnoujściu.

Gazowiec BW PAVILION VANDA ma 289m długości i 46m szerokości. Tankowiec pływa pod banderą Singapore. Zbudowany został w 2015.

W portfelu importowym PGNiG znajdują się obecnie kontrakty na zakup LNG od katarskiej firmy Qatargas. Cztery kontrakty długoterminowe na zakup LNG produkowanego w terminalach zlokalizowanych w USA. Zawarte są one z Cheniere Energy, Venture Global LNG i Port Arthur LNG. Kontrakt z Cheniere realizowany jest od lipca 2019 r., a realizacja kolejnych umów z firmami ze Stanów Zjednoczonych ma się rozpocząć w latach 2022-2024.

Obecna zdolność regazyfikacyjna terminalu wynosi 5 mld Nm³ rocznie. Na terenie terminalu zlokalizowane są także dwa kriogeniczne zbiorniki do procesowego magazynowania LNG o pojemności 160 000 m³ każdy.

Źródło: Polskie LNG/Polska Morska/ fot. Piloci Morscy