Gaz-System: zakończono wiercenie tunelu dla gazociągu Baltic Pipe w Pogorzelicy

Zakończyło się drążenie tunelu dla gazociągu Baltic Pipe w miejscowości Pogorzelica na polskim wybrzeżu Bałtyku – poinformowała w czwartek spółka Gaz-System. Tym samym został wykonany jeden z kluczowych etapów morskiej części Baltic Pipe – dodano.

“W dniu 8 czerwca br. maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine) zakończyła drążenie tunelu dla gazociągu Baltic Pipe w miejscowości Pogorzelica na polskim wybrzeżu Bałtyku. W ten sposób został wykonany jeden z kluczowych etapów morskiej części Baltic Pipe” – poinformowała spółka w informacji prasowej.

Jak przekazano, na zlecenie Gaz-Systemu wykonawca wybudował przejście podziemne techniką ograniczającą oddziaływanie inwestycji na otoczenie i przyrodę.

“Metoda polegała na drążeniu tunelu maszyną o średnicy tarczy ok. 2,5 metra, za którą były układane betonowe obręcze dodatkowo usztywniające i stabilizujące tunel”- wyjaśniono. Dodano, że punkt wyjścia z tunelu znajduje się ok. 400 m od linii brzegowej w głąb morza.

 

Spółka wskazała, że tak przygotowane miejsce lądowania gazociągu podmorskiego pozwoli na połączenie gazociągu podmorskiego ze stacją zaworową na lądzie.

Następne prace w rejonie miejsca lądowania gazociągu będą polegały m.in. na przygotowaniach do wyciągnięcia maszyny TBM spod dna morza oraz na dostosowaniu placu budowy do umieszczenia gazociągu podmorskiego w tunelu.

Gaz-System przekazał, że równolegle na lądzie w Polsce trwają prace przy spawaniu i układaniu gazociągów na trasie Niechorze – Płoty i Goleniów-Lwówek. Na tłoczniach w Goleniowie, Odolanowie i Gustorzynie powstają budynki zaplecza technicznego oraz fundamenty pod sprężarki. Pierwszy montaż agregatu sprężającego rozpoczął się 9 czerwca br. na tłoczni w Odolanowie.

“Realizacja Projektu Baltic Pipe przez Gaz-System przebiega w zaplanowanych terminach” – zapewniła spółka.

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Gazociąg ma być gotowy jesienią 2022 roku.

Inwestor, duński operator przesyłowy Energinet, odpowiada za budowę części Baltic Pipe od połączenia z gazociągiem Europipe II na Morzu Północnym po wybrzeże wyspy Zelandia. Od tego punktu za budowę, w tym położenie rury na dnie Bałtyku, odpowiada polski operator Gaz-System. Ponad 100 km gazociąg podmorski między Europipe II a wybrzeżem Danii został położony w ostatnich tygodniach. Lądowy odcinek przed Danię liczy 210 km.

Źrodło Pap fot. Gaz System