127 dostawa gazu do Terminalu LNG w Świnoujściu
Do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dotarła czternasta w tym roku dostawa LNG. Metanowiec Al Oraiq dostarczył 21 maja do Świnoujścia 120 mln m3 gazu ziemnego po regazyfikacji.  Aktualnie tankowiec pływa pod banderą Marshall Islands. Zbudowany został w 2008. Jest to już 127 dostawa gazu od początku istnienia Terminalu LNG w Świnoujściu.

W portfelu importowym PGNiG znajdują się obecnie kontrakty na zakup LNG od firmy Qatargas oraz cztery kontrakty długoterminowe na zakup LNG produkowanego w terminalach zlokalizowanych w USA – zawarte z Cheniere Energy, Venture Global LNG i Port Arthur LNG. Kontrakt długoterminowy z Cheniere realizowany jest od lipca 2019 roku, a realizacja kolejnych umów z partnerami z USA rozpocznie się w latach 2022-2024. PGNiG zawiera także transakcje tzw. spotowe dotyczące zakupu pojedynczych ładunków. Według obecnego portfela importowego LNG od roku 2024 PGNiG będzie rocznie dysponowało łącznie około 12 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji.

Regazyfikacja LNG polega na przywróceniu gazu z postaci skroplonej ponownie do postaci gazowej, poprzez ogrzanie skroplonego surowca. Podstawowymi urządzeniami w instalacji do regazyfikacji LNG są odparowalniki o różnej wydajności oraz różnej konstrukcji i sposobie ogrzewania.

Obecna zdolność regazyfikacyjna terminalu wynosi 5 mld Nm³ rocznie. Na terenie terminalu zlokalizowane są także dwa kriogeniczne zbiorniki do procesowego magazynowania LNG o pojemności 160 000 m³ każdy.

źródło: Terminal LNG, fot. piloci morscy