Nie boją się ryzyka czy zmiennych warunków pogodowych. Przez całą dobę są w gotowości, żeby ratować ludzkie życie na wodach Bałtyku. Mowa o ratownikach morskich. 21 maja przypada ich święto.

21 maja wspominany jest św. Jan Nepomucen – patron ratowników morskich i wodniaków. W okolicach tej daty Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zawsze organizuje oficjalne obchody swojego święta, tak, aby mogli w nich uczestniczyć także mieszkańcy.

Z tej okazji Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zaprasza w sobotę 25 maja 2019 r. wszystkich chętnych na pokład statków ratowniczych Służby SAR. Jednostki „Kapitan Poinc”, “Sztorm” oraz “Wiatr” zacumowane przy nabrzeżu Pomorskim (vis-à-vis Akwarium Gdyńskiego) będą dostępne dla zwiedzających w godzinach 10:30 – 12:30.

Na godzinę 13:00 Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zaprasza obecnych i byłych pracowników oraz gości do Auli Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości.

W godzinach 14:00 – 14:45 zachęca do zapoznania się ze sprzętem i wyposażeniem ratowniczym oraz pokazami, które odbędą się w Basenie Prezydenta przy Nabrzeżu Pomorskim.

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (Służba SAR) została powołana 1 stycznia 2002 roku. Do jej zadań należy poszukiwanie i ratowanie każdej osoby znajdującej się w niebezpieczeństwie na morzu, bez względu na okoliczności w jakich znalazła się w niebezpieczeństwie oraz zwalczanie zagrożeń i zanieczyszczeń olejowych i chemicznych środowiska morskiego. Ratownicy planują, prowadzą i koordynują całe akcje, współpracując przy tym także z innymi służbami.

Źródło SAR, gdynia.pl