Tunel Świnoujście rośnie w oczach!
To się naprawdę dzieje! Tunel w Świnoujściu rośnie w oczach i nie ma już odwrotu. Jak przebiegają pracę? Na czym polegają? Kto stoi za codziennymi sukcesami tego przedsięwzięcia? Można to zobaczyć i ocenić oglądając film.

 

Tak wygląda wizualizacja postępu drążenia Tunelu Świnoujście w perspektywie całej przeprawy między wyspami Uznam i Wolin. Maszynę TBM czeka teraz kluczowy etap pracy – drążenie tunelu pod cieśniną.

 

Maszyna TBM (Tunnel Boring Machine – ang. maszyna drążąca tunel), której nadano imię Wyspiarka, rozpoczęła drążenie tunelu na wyspie Uznam na początku marca br. Po przejściu pod dnem Świny zakończy pracę na wyspie Wolin. Tunel w najgłębszym miejscu znajdzie się 10 m pod dnem cieśniny, która w tamtym miejscu ma 13,5 m głębokości.

Gigantyczna maszyna o wadze ponad 3 tys. ton, długości 105 m i 13,4 m średnicy, powstała w Chinach. W październiku rozłożona na części przypłynęła do Świnoujścia; została rozładowana i przewieziona na plac budowy obok komory startowej na wyspie Uznam.

Według świnoujskiego magistratu, będzie to najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce: 1484 metry tunelu drążonego maszyną TBM, natomiast z odcinkami tunelu wykonanego metodami stropowymi cały tunel będzie miał długość 1780 metrów.

Inwestorem projektu jest miasto Świnoujście, a inwestorem zastępczym – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin. Nadzór nad projektem pełni SWECO/Lafrenz. Wykonawcą jest konsorcjum PORR/ Gulermak.

Koszt budowy tunelu to ponad 912 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu. Prace mają zakończyć się w ostatnim kwartale 2022 r.

Zapraszamy do obejrzenia materiału: https://www.youtube.com/watch?v=Nt2lGBwcOPM&t=9s

 

Źródło: UM Świnoujście/TVP 3 Szczecin