ZMPSiŚ. “To ogromna szansa rozwojowa”. Trwają poszukiwania inwestora
Zarząd Portu Szczecin – Świnoujście będzie nadal poszukiwał inwestora, który wybuduje i będzie operatorem głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Prezes portu Krzysztof Urbaś zadeklarował w wywiadzie dla portalu Polska Morska, że przygotowywany jest kolejny etap postępowania, który ma wyłonić inwestora dla terminalu.

Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów Szczecin – Świnoujście zaznaczyła, że port jest zdeterminowany w swych działaniach, aby wybudować głębokowodny terminal kontenerowy.

– W połowie kwietnia zakończyliśmy postępowanie, które miało na celu wyłonić przyszłego operatora terminala kontenerowego w Świnoujściu. To postępowanie zakończyło się tym, że wpłynęła do nas jedna oferta, ale z uwagi na brak spełnienia wymogów, ta oferta została przez komisję przetargową odrzucona – powiedziała Woźniak-Lewandowska. – W tej chwili jesteśmy na etapie dalszego postępowania i dalej poszukujemy inwestora.

Zdaniem ekspertów, w Świnoujściu jest miejsce na tak duży głębokowodny terminal kontenerowy.

– To ogromna szansa rozwojowa, zarówno gospodarki krajowej, jak i Pomorza Zachodniego i oczywiście Zespołu Portów Szczecin-Świnoujście. Dziś tendencja w rozwoju przewozów morskich jest taka, że następuje gwałtowny skok, jeżeli chodzi o rozwój drobnicy kontenerowej i żeby się rozwijać i podążać za trendem światowym Zespół Portów Szczecin-Świnoujście musi mieć terminal kontenerowy z prawdziwego zdarzenia – dodała Woźniak-Lewandowska.

Terminal miałby powstać na wschód od gazoportu.

Źródło: Radio Szczecin